Zakup samochodu to nie tylko wybór odpowiedniego modelu i podpisanie umowy sprzedaży, ale też obowiązki podatkowe, które mogą Cię zaskoczyć, jeśli nie jesteś na nie odpowiednio przygotowany. Jednym z nich jest podatek PCC przy zakupie samochodu, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy on przede wszystkim kupujących auta z drugiej ręki – najczęściej od osób prywatnych. Czym jest podatek od kupna samochodu? Kiedy obowiązuje podatek PCC-3? Jakie konsekwencje grożą za nieopłacenie podatku? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań!
PCC-3 to formularz deklaracyjny, który należy złożyć, aby opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. To po prostu obowiązkowa opłata, którą należy uiścić, jeśli zawierasz umowę kupna-sprzedaży określonych dóbr, czyli na przykład samochodu. Obowiązek zapłaty podatku powstaje, gdy przedmiotem umowy sprzedaży jest pojazd kupiony od osoby prywatnej, a więc transakcja nie jest opodatkowana VAT. PCC-3 to nazwa formularza, na którym składasz deklarację podatkową właśnie w tej sprawie. Jeśli kupujesz auto w Polsce od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to właśnie Ty jako nabywca jesteś podmiotem, który zobowiązany jest do złożenia deklaracji PCC i zapłaty danego podatku. Zdecydowanie należy o tym pamiętać, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Warto dodać, że stawka tego podatku to 2% wartości rynkowej pojazdu.
Obowiązek zapłaty PCC-3 pojawia się, gdy dochodzi do umowy sprzedaży samochodu pomiędzy dwiema osobami prywatnymi, a pojazd znajduje się na terytorium Polski. Nie ma tu znaczenia, gdzie mieszkasz - ważne, że auto jest zarejestrowane lub użytkowane w Polsce. Wspomnieliśmy już o tym, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie podpisania umowy sprzedaży. Od tej daty masz 14 dni na złożenie deklaracji PCC-3, a następnie zapłatę podatku. Warto dodać, że jeśli pojazd jest kupowany przez więcej niż jedną osobę, to formularz PCC-3 składa jeden z nabywców, ale należy też dołączyć załącznik PCC-3/A dla pozostałych. Poza tym obowiązuje zasada odpowiedzialności solidarnej przy współwłasności – wszyscy współwłaściciele odpowiadają solidarnie za zapłatę podatku.
Musisz pamiętać, że wysokość podatku PCC wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu, a nie tej, która wpisana jest w umowie. To bardzo ważne, ponieważ nawet jeśli wpiszesz niższą kwotę, urząd skarbowy i tak może ją zakwestionować. Obliczenie należnego podatku należy więc oprzeć na realnej cenie rynkowej samochodu w dniu zakupu.
Wartość rynkowa pojazdu to kwota, za którą podobny samochód mógłby zostać kupiony w danym miejscu i czasie. Pod uwagę bierze się między innymi takie aspekty jak: marka, model, rok produkcji, przebieg, stan techniczny i wyposażenie. Warto skorzystać z rzeczywistych ogłoszeń na portalach motoryzacyjnych i na tej podstawie ustalić średnią kwotę.
Chcesz wiedzieć, jak zapłacić omawiany podatek? To bardzo proste, ponieważ zapłaty podatku PCC-3 dokonuje się przelewem na konto urzędu skarbowego odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania.
Formularz PCC-3 możesz złożyć elektronicznie lub papierowo. Zdecydowanie najprościej jest zrobić to przez e-Urząd Skarbowy, używając swojego profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Musisz jednak wiedzieć, że nie każda umowa sprzedaży samochodu oznacza obowiązek zapłaty podatku PCC-3. Można wyróżnić kilka sytuacji, w których obowiązek podatkowy nie powstaje. Do najważniejszych należą między innymi: zakup samochodu od firmy z fakturą VAT czy transakcje poniżej określonej kwoty. Poza tym zakup za granicą od osoby fizycznej również nie podlega PCC, ponieważ nie dochodzi do zawarcia umowy na terytorium Polski. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt. Jeśli nabycie auta odbywa się w formie darowizny, to podlega to innemu podatkowi – od spadków i darowizn, a nie PCC.
Pierwszy przypadek zwolnienia z opłacania podatku PCC-3 jest dosyć prosty. Jeśli nabywasz pojazd od przedsiębiorcy, który wystawia fakturę VAT, to taki zakup już jest objęty podatkiem VAT i nie podlega opodatkowaniu PCC-3. W tej sytuacji po prostu nie musisz już składać deklaracji PCC-3 ani płacić podatku od kupna samochodu. Transakcja ta przebiega dosyć podobnie do sytuacji, gdy kupujesz auto z salonu. To zdecydowanie wygodne i bardzo bezpieczne rozwiązanie. Oczywiście warto w takich przypadkach zachować fakturę.
Kupując auto za mniej niż 1000 złotych, nie musisz martwić się o zapłatę PCC-3. Takie transakcje są z mocy prawa zwolnione z podatku – niezależnie od tego, kto sprzedaje auto. To ważne między innymi przy zakupie bardzo starych pojazdów, których właściciele chcą się szybko pozbyć. Należy pamiętać jednak, że musi to być rzeczywista wartość rynkowa danego samochodu, nie celowo zaniżona kwota widniejąca w umowie.
Wyłączenie obowiązku zapłaty PCC-3 dotyczy też sytuacji, gdy umowę sprzedaży zawarto za granicą i pojazd nie został jeszcze wprowadzony na teren Polski.
Na pewno chcesz wiedzieć, z jakimi konsekwencjami będziesz musiał się liczyć, jeśli nie zapłacisz podatku PCC-3. Otóż jeśli nie zrobisz tego w odpowiednim terminie, narażasz się na bardzo dotkliwe konsekwencje. Oprócz zaległego podatku zapłacisz też odsetki oraz ewentualną karę pieniężną.
Urząd skarbowy dysponuje wieloma narzędziami do weryfikacji, czy powstał obowiązek podatkowy. Może też zażądać przedstawienia umowy kupna-sprzedaży samochodu. W razie pojawienia się wątpliwości urząd ma prawo zakwestionować wartość pojazdu, a także wszcząć kontrolę podatkową.
Podatek PCC przy zakupie samochodu to aspekt, który nie powinien być ignorowany. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i uregulować płatność w terminie, aby nie martwić się negatywnymi konsekwencjami. Nie czekaj i już teraz wybierz wymarzone samochód w Mercedes-Benz Autotorino Warszawa.
Ul. Gottlieba Daimlera 1
02-460
Warszawa
+48 22 312 70 00
info@autotorino.mercedes-benz.pl
Godziny otwarcia: